Zamek Czocha


Zamek Czocha jest zamkiem dolnośląskim znajdującym się W Suchej. Wszyscy miłośnicy historii i aktywnie spędzonego czasu będą zadowoleni po wizycie w Zamku Czocha nad jeziorem Leśniańskim.
Przewodnik, który oprowadza turystów po zamku, poleca także nocne zwiedzanie zakamarków w Rezydencji Czocha. Jest to niepowtarzalna okazja by zobaczyć jak wyglądają lochy i cele zamku. Pierwsze wzmianki o Zamku Czocha pochodzą z 1264 roku. Zamek swoją nazwę odziedziczył po miejscowości Sucha, która pod swoim panowaniem miała osadę Czocha. Najstarszą częścią zamku jest stołp, przebudowany potem na mieszkalną część zamku.
Zamek na początku swojej świetności był warownią, na pograniczu łużyckiej i śląskiej osady. W salach i lochach zamkowych kręcono, takie oto filmy:

  • Tajemnica Twierdzy Szyfrów
  • dwa Światy
  • Wiedźmin
  • Gdzie jest generał?

W okolicach zarówno w sezonie letnim jak i wiosennym znaleźć można atrakcje związane ze sportami wodnymi nad Zalewem Leśniańskim. Zamek Czocha jest także miejscem skąd można wybrać się na jednodniowe wycieczki w okolice Gór Izerskich i Karkonoszy.
Zamek po latach wojny posiada most kamienny wraz z dwoma przedzamczami. W obrębie dziedzińca, możecie zobaczyć studnię niewiernych żon. Komnaty książęce wykorzystywane są jako sale z eksponatami, które można zwiedzać na zamku.
W bramie wjazdowej do Zamku Czocha zobaczyć można Muzeum Przedzamcza. Jest to miejsce gdzie zgromadzone zostały eksponaty filmowe, gdyż zamek Czocha kilkukrotnie był wykorzystywany do kręcenia inscenizacji filmowych.